Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Auto, které se zaparkuje samo

Dnes vám představíme novinku – auto, které se samo zaparkuje. Že to už dneska auta umí? Jenže tady přijedete do krytého parkoviště, vystoupíte z vozu, zmáčknete tlačítko a odejdete. Auto samo vyrazí hledat volné místo.
Vydáno: 17.12.2014
Automatické parkování BMW
Automatické parkování BMW Autor: BMW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Je to jak ze seriálu Návštěvníci. Jenže teď to není vize Lady Nivy z 25. století, je to skutečnost. Představí se na veletrhu elektroniky v Las Vegas 2015 CES. Tady se představí prototyp BMW, který bude mít nové elektronické systémy. Základem bude i3, který však bude místo klasických ultrazvukových senzorů využívat laserové. Ty budou skenovat okolí v úhlu 360°, a pokud se vůz začne přibližovat k překážce moc rychle na kolizním kurzu, začne auto samo brzdit a kontrolovat řízení. Prý by mělo takhle vybavené auto dokázat vyhnout se kolizi ve většině případů, kdy nepůjde vyloženě o střemhlavý neřiditelný let. Pokud ale řidič převezme řízení, auto uvolní brzdy a bude pokračovat v jízdě.

Automatické parkování BMW Foto:

S těmito senzory také pracuje výše popsaný systém automatického parkování. Cestující opustí auto v podzemním parkovišti hned u vstupu do supermarketu a zapnou automatický režim. Senzory skenují prostor kolem sebe a vytvářejí si digitální mapu. Pokud objeví dostatečné parkovací místo, nechají auto do něj zajet.

Virtuální sloupky

Jaguar bude mít průhledné sloupky

 

Senzory by měly rozpoznat ledacos – od zebry na vozovce až po chodce nebo špatně zaparkovaný jiný vůz.

Asi si říkáte, co pak budou dělat cestující, když vyjdou ze supermarketu. Kde je auto? Jenže pokud budou mít hodinky SmartWatch, prostě si auto přivolají.

Automatické parkování BMW
Automatické parkování BMW
BMW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama