Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Audi sází na umělou inteligenci

Na odborné konferenci o umělé inteligenci – „NIPS“ v kalifornském městě Long Beach (USA) – představilo Audi monokameru, která díky umělé inteligenci generuje velmi precizní prostorový model okolí vozidla.
Vydáno: 06.12.2017
Audi A8
Audi A8 Autor: Audi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jako senzor slouží běžně dostupná přední kamera, která snímá oblast před automobilem se zorným úhlem zhruba 120 stupňů a poskytuje 15 snímků za sekundu s rozlišením 1,3 megapixelu. Tyto snímky jsou následně zpracovány neuronovou sítí, v níž probíhá také tzv. sémantická segmentace. Přitom je každému pixelu přiřazena jedna ze 13 kategorií objektů. Na základě toho dokáže systém rozpoznávat ostatní osobní vozy, nákladní vozidla, domy, dopravní značení na vozovce, chodce i dopravní značky a rozlišovat mezi nimi. Systém využívá neuronové sítě také pro získávání informací o vzdálenosti objektů.

Technici Audi předem trénovali neuronovou síť pomocí metody „unsupervised learning“ (učení bez učitele). Na základě tohoto přístupu probíhá učení z pozorování situace a dění. Neuronová síť sledovala mnoho videí dopravních situací, zaznamenaných stereokamerou. Z nich se naučila samostatně chápat pravidla, s jejichž pomocí vytváří prostorové informace z obrazů monokamery.

Nové Audi A8 je prvním automobilem vyvinutým pro vysoce automatizovanou jízdu úrovně 3 (dle metodiky SAE). Audi AI traffic jam pilot přebírá řízení vozidla na víceproudých silnicích s popojíždějící dopravou rychlostí až 60 km/h, pokud řidič tuto funkci aktivuje (a pokud to legislativa na příslušném trhu povoluje). Předpokladem automatizované jízdy je maximálně přesný obraz okolí – v každém okamžiku. Klíčovou technologií pro dosažení tohoto stavu je právě umělá inteligence.

Článek je zařazen v: Audi , umělá inteligence , autonomní jízda , monokamera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama