Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Audi poletí na Měsíc

Tak Audi je zase o krok napřed. Projede se totiž po Měsíci. Žádný jiný konkurent se tak daleko nedostal a asi dlouho nedostane. Audi tam totiž vyšle lunární vozítko.
Vydáno: 29.06.2015
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Audi se vydává na Měsíc – společně s týmem „Part-Time Scientists“, v překladu „vědci na částečný úvazek“. Pětačtyřicet let po posledním letu NASA na Měsíc s lidskou posádkou si kooperační partneři vytkli opět za cíl oblast přistání Apolla 17. Německá skupina inženýrů Part-Time Scientists pracuje v rámci soutěže Google Lunar XPRIZE na vozidle bez lidské posádky, které bude schopno jízdy po měsíčním povrchu. Audi předává vědcům své poznakty třeba z oblasti autonomního řízení nebo z lehkých konstrukcí či pohonu všech kol.

Tým Part-Time Scientists vyvíjí měsíční vozidlo, které je vyrobeno z velké části z hliníku, v různých zkušebních cyklech, které probíhají mimo jiné v rakouských Alpách a na španělském ostrově Tenerife. Nastavitelný solární panel zachycuje sluneční světlo a získávanou energii ukládá do lithium-iontového akumulátoru, který napájí čtyři elektromotory uložené v nábojích kol. Na přídi vozidla jsou umístěny dvě stereoskopické kamery a jedna vědecká kamera pro výzkum materiálů. Teoretická nejvyšší rychlost činí 3,6 km/h – na nerovném povrchu Měsíce jsou však mnohem důležitější terénní vlastnosti a schopnost bezpečné orientace.

Audi Lunar Foto:

Přistávací modul s měsíčním vozidlem Audi lunar quattro má odstartovat do vesmíru na palubě nosné rakety do roku 2017 a cestou k Měsíci překoná více než 380 000 kilometrů. Cesta bude trvat přibližně pět dní. Cílová oblast pro přistání leží severně od rovníku Měsíce v blízkosti místa přistání poslední měsíční mise NASA s lidskou posádkou Apollo 17 v roce 1972. Panují zde extrémní výkyvy teplot v rozsahu až 300 °C.

Co je Google Lunar XPRIZE

Soutěž Google Lunar XPRIZE, dotovaná částkou více než 30 milionů USD, se obrací na inženýry a podnikatele z celého světa. Soukromý tým, který chce vyhrát, musí dopravit na Měsíc měsíční vozidlo, ujet tam alespoň 500 metrů a přenést na Zemi fotografie a videa ve vysokém rozlišení. Soutěž nyní vstupuje do finálového kola. Kromě týmu Part-Time Scientists do něj postoupilo 15 dalších týmů z Brazílie, Kanady, Chile, Maďarska, Japonska, Izraele, Itálie, Malajsie a USA.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama