Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Aféra Dieselgate už má odsouzeného. Jeden z inženýrů jde do vězení

Koncern Volkswagen se z emisního průšvihu Dieselgate ne a ne dostat. V současné době se blíží ke konci vyšetřování některých zaměstnanců německého koncernu a soudci mají zřejmě jasno – budou se rozdávat tučné pokuty a nepodmíněné tresty.
Vydáno: 30.08.2017
Aféra Dieselgate už má odsouzeného. Jeden z inženýrů jde do vězení
Aféra Dieselgate už má odsouzeného. Jeden z inženýrů jde do vězení Autor: Volkswagen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bylo to velké překvapení, které zamíchalo s automobilovým trhem po celém světě. V září roku 2015 se na veřejnost dostaly informace o tom, že koncern VW montuje do svých aut software, který je schopen poznat, že se autu zrovna měří emise. Na to byl schopen zareagovat tak, že dočasně emisní dopad každého jednoho auta upravil, aby vyhovoval přísným evropským normám. Realita ovšem byla úplně jiná. První informace hovořily o tom, že jsou takto upravené jen dieselové motory koncernu, časem se ale ukázalo, že se to týká i těch benzinových.

Vězení i vysoké pokuty

Okamžitě se rozběhlo velké vyšetřování, které stále nebere konce. Volkswagen musel v Americe, kde se na vše přišlo, platit miliardové pokuty a odškodnění svým zákazníkům. Konkrétně šlo o částku 4,3 miliardy dolarů, tedy zhruba 110 miliard Kč. Ačkoliv jde o velmi vysokou částku, mohla být ještě vyšší. Volkswagen se totiž ke všemu přiznal, což byla polehčující okolnost. Volkswagen pak jen v USA od poškozených majitelů vykoupil tisíce „cinknutých“ automobilů, a navíc jim platil vysoká odškodnění. Úřady také začaly vyšetřovat prakticky celé vedení koncernu, ale až teď má toto vyšetřování první reálný dopad na některého ze zaměstnanců VW. Je jím James Ling, bývalý vysoce postavený inženýr Volkswagenu, který podle soudu stál za použitím onoho softwaru.

Soudce byl dost nekompromisní. Napařil Jamesovi 40 měsíců nepodmíněně a k tomu pokutu 200 tisíc dolarů, tedy asi 4,4 milionu korun. Obhajoba se sice snažila soud přesvědčit, že James byl jen loajální ke svému zaměstnavateli a plnil, co musel, ale marně. Soud vůbec nebral v potaz její požadavek na trest ve výši maximálně 36 měsíců a nabídnutou sumu 20 tisíc dolarů, tedy asi 440 tisíc korun. 

Jamese Linga může tak v příštích pár letech hřát na duši jen fakt, že rozhodně není jediným, který kvůli vadnému softwaru skončí ve vězení. Obviněných zaměstnanců je několik, ale nejvyšší trest nejspíš nemine bývalého šéfa technického centra VW v Michiganu, kterému reálně hrozí neuvěřitelný trest až 169 let vězení.

Článek je zařazen v: dieselgate , Volkswagen , VW , emise , soud , vězení , obvinění
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama