Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Absolutní rychlost pro vyvolené. Ferrari představilo FXX K Evo

Vypadá, jako kdyby přijelo z jiné planety, ale vlastně jde „jen“ o upravené Ferrari LaFerrari. FXX K Evo dostalo výkon navíc, speciální díly karoserie a techniku z F1. Zákazníky si pak vybírala značka sama.
Vydáno: 02.11.2017
Ferrari FXX K Evoluzione
Ferrari FXX K Evoluzione Autor: Ferrari
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Program s označením XX má Ferrari už od roku 2005, ale ještě nikdy v něm nenabídlo tak zajímavé auto. V rámci tohoto programu zákazníci svým způsobem dostanou za své miliony jak auto, tak jeho přepravu na okruhy, údržbu a stálý vývoj kupředu. V případě FXX K Evo to funguje tak, že zákazník, který byl mimochodem osloven samotnou značkou pomocí speciální pozvánky, zaplatí nějaké 2 miliony eur a pak dostane možnost auto využívat při speciálních akcích, které pořádá sama značka jen pro ty vyvolené. Po skončení akce Ferrari auto zabalí a odveze do továrny, kde projde náročným testováním a případným vývojem.

Právě díky tomuto přístupu vůbec novinka FXX K Evo mohla vzniknout. Inženýři italské značky prostě tak dlouho vyvíjeli, hráli si s výkonem, systémy a aerodynamikou, až jim z toho vzešlo jedno z technicky nejzajímavějších aut dneška. Pohání ho atmosférický vidlicový dvanáctiválec o objemu 6,26 litru, který je naladěn na výkon 860 koní a točivý moment 750 Nm. Tomu ale sekunduje elektromotor, který je schopen produkovat výkon 190 koní, takže celkem FXX K Evo nabídne 1050 koní a točivý moment přes 900 Nm. To vše navíc přes sedmistupňovou dvouspojku z F1 putuje jen na zadní kola.

Extrémní aerodynamika

To ale vlastně není na FXX K Evo to nejzajímavější. Nejvíce se hovoří o tom, že Ferrari udělalo z pojmu aerodynamika něco zcela nového. U tohoto okruhového speciálu vsadilo na nové aerodynamické prvky karoserie, speciální křídlo, nový difusor nebo na kompletní zakrytí spodní části auta. Proto je auto schopno už při 200 km/h vygenerovat přítlak 640 kg. V opravdu vysokých rychlostech se tato hodnota zvedne až na neuvěřitelných 830 kg.

Ve srovnání s předchozí verzí FXX K došlo u novinky ke zlepšení přítlaku o 23 %. Pokud bychom pak chtěli srovnávat s původním vzorem pro tato okruhová monstra, tedy modelem LaFerrari, pak je aerodynamické zlepšení až o 75 %. Aby se auto, které dosahuje takových výkonnostních extrémů vůbec dalo uřídit, muselo být samozřejmě přepracováno řízení a celý podvozek auta. Lehkou úpravou prošel i systém Kers, ale FXX K Evo nechybí ani takové drobnosti jako třeba zadní kamera, která promítá obraz na vnitřní displej, který nahrazuje zpětné zrcátko. Otázka je, jestli nějaké zrcátko bude v případě tohoto auta někoho zajímat. My tipujeme, že ne…

Článek je zařazen v: Ferrari , Ferrari FXX K , Ferrari FXX K Evo , aerodynamika , program XX , novinka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama