Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

9 zajímavostí o přelomovém elektro SUV Tesla X

Je nejrychlejší, nejbezpečnější a nejpromyšlenější. Je první svého druhu na světě. To ale zdaleka není vše, čím je Tesla Model X zajímavá.
Vydáno: 01.10.2015, Petr Cífka
Zadní dveře dokáže Tesla otevřít vzhůru i ve velmi úzkém prostoru.
Zadní dveře dokáže Tesla otevřít vzhůru i ve velmi úzkém prostoru. Autor: Tesla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Elektrické SUV. Zní to jako ještě větší nesmysl než SUV od Porsche nebo od Bentley. Vždyť vysoká hmotnost a velké rozměry jdou přímo proti původnímu smyslu ekologického pohonu. Jenže realita už několikrát dokázala, že taková spojení jsou možná. A jestli se mají elektromobily dál prosazovat na trhu, musí se elektrický pohon přizpůsobovat požadavkům řidičů a nikoliv naopak. Přesně touto cestou kráčí Tesla a i díky tomu k letošnímu červnu prodala už 75 tisíc kusů Modelu S.

1. ODRAZÍ BIOLOGICKÝ ÚTOK

Model X je vybavený speciálním režimem, který výrazně zvýší efektivitu vzduchových filtrů. Díky tomu pak do kabiny proudí dokonale čistý vzduch „na medicínské úrovni“ bez ohledu na vnější podmínky. Dobře, na útok antraxem to možná stačit nebude, ale pořád je to pozoruhodná funkce.

2. JE TO POJÍZDNÁ PEVNOST

Elon Musk označil Model X za nejbezpečnější auto na trhu a něco na tom je. Při testech bočního nárazu SUV od Tesly přerazilo testovací sloup a karoserie se prohnula dovnitř jen o 215 mm. To je sotva polovina proti druhému nejlepšímu autu. Díky extrémní tuhosti, stabilitě a velkým deformačním zónám je dle amerických testů šance na vážné zranění při nehodě ve vysoké rychlosti jen 6,5 procenta.

3. ZRYCHLUJE JAKO MCLAREN F1

Ještě kolem roku 2000 byl McLaren F1 nejrychlejším silničním autem světa. Tohle SUV by s ním ale dokázalo držet krok. A to přesto, že McLaren vážil 1100 kilo, zatímco Model X váží 2468 kilogramů – ještě o čtvrt tuny víc než Model S. Model X P90D s paketem Ludicrous Speed Upgrade umí zrychlit na 60 mil v hodině (96 km/h) za 3,2 sekundy, úplně stejně jako McLaren. Pravda, maximálně pojede 250 km/h, zatímco McLaren dokázal přes 390…

McLaren F1
McLaren F1
Robin Corps

4. MŮŽETE HO MÍT ZADARMO

Cena Modelu X se pohybuje v rozmezí od 132 tisíc do 144 tisíc dolarů, což je v přepočtu 3,2 až 3,5 milionu korun. Vůz však můžete dostat zadarmo pod jednou podmínkou – musíte být první ve svém regionu, kdo dokáže Tesle přivést 10 nových zákazníků. Značka tak originálně řeší skutečnost, že se rozodla nebudovat vlastní dealerskou síť.

5. JE TO NEJVÍCE AERODYNAMICKÉ SUV

Tesla se v případě Modelu X chlubí součinitelem odporu 0,24, což je fantastické číslo. Je to úplně stejná hodnota, jaké v době uvedení na trh dosáhl znatelně menší Model S. Žádné jiné sériově vyráběné auto se tehdy této hodnotě nemohlo rovnat. Později se s ještě lepší hodnotou vytasil Mercedes-Benz CLA, nezávislá měření to však zpochybnila.

6. MÁ GENIÁLNÍ ZADNÍ DVEŘE

Zadní dveře se otevírají vzhůru, což odmítáme považovat za praktické, dokud nás osobní zkušenost nepřesvědčí o opaku. Pozoruhodné ale je, že k jejich otevření stačí jen 30 centimetrů místa na každé straně. Senzory se zároveň postarají o to, aby se dveře nikdy neotevřely v případě, že by hrozilo jejich poškození.

K otevření zadních dveří stačí Modelu X minimum prostoru.
K otevření zadních dveří stačí Modelu X minimum prostoru.
Tesla

7. UMÍ JEZDIT SAMO

Všechny Modely X jsou vybaveny bohatým systémem kamer, radaru a sonarových čidel. Ty pomáhají mimo jiné s aktivní bezpečností, a to díky systémům jako je automatické nouzové brzdění nebo předcházení bočnímu nárazu. Hlavně ale díky nim elektrické SUV zvládne jezdit samo v případě, že to legislativa jednou umožní.

8. JE PRVNÍM ELEKTRICKÝM SUV SVĚTA

Jako správné SUV je samozřejmě i Model X čtyřkolka. Každou nápravu přitom pohání jeden elektromotor. U výkonnějšího provedení P90D nabízí ten přední 190 kW a 330 Nm a zadní 370 kW a 600 Nm. U základní verze 90D poskytují 190 kW shodně oba motory. Teoretický dojezd při velmi klidné jízdě by měl navzdory celkové hmotnosti přesáhnout 400 kilometrů.

9. JE TO TAHOUN

S auty kategorie SUV se často pojí aktivní životní styl, alespoň pokud můžeme věřit televizním reklamám. A s ním se zase často pojí věci jako přívěsy a karavany. Ani v tomto ohledu vás Model X nenechá na holičkách  za sebou utáhne až 2276 kilogramů. To je, nepříliš překvapivě, víc než jakýkoliv jiný elektromobil.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama