Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

25 % aut způsobuje 90 % znečištění

V Torontu výzkumníci měřili okamžité hodnoty emisí ve vzduchu. Zjistili, že 90 % z nich vyprodukovala jen čtvrtina vozidel projíždějících po silnicích.
Vydáno: 13.05.2015
emise 1
emise 1 Autor: thinkstockphotos.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Výzkumníci poslali do ulic Toronta speciální kamion. Ten měl na sobě hromady senzorů, které dokázaly měřit okamžité emise ve vzduchu. Kolem projelo asi 100 000 automobilů. Ty byly tak sledovány v reálném čase. Vědci zjistili hromady dat, které se nyní dají využít reálněji, než kdejaké emisní normy vydané byrokraty, kteří nic netuší o dopravě.

Kolik aut, tolik výsledků

Vědci byli především překvapeni, jak široké spektrum emisních charakteristik získali od jednotlivých aut, Zjistili, že vlastně žádné auto nemá stejné emise. Záleží nejen na nastavení motoru, ale i na jeho zahřátí, na akceleraci, stylu jízdy atd.

Důležitější jsou ovšem to, že 25 % vozidel vyprodukovalo:

emise 3 Foto:

95 % sazí

93 % oxidu uhelnatého

76 % těkavých organických sloučenin, jako je benzen, etylbenzen, xylen, toulen apod.

Jde samozřejmě o staré vozy a auta se špatně nastavenými motory.

V rámci testu vytvořili také mapu znečištění Toronta. Díky sekundovým měřením dokázali zjistit data, která nikdo nikdy nedokázal zachytit. Třeba to, že každý, kdo bydlí u nějaké frekventované dopravní tepny, tak v létě každým vdechem dostane do těla 10 000 000 ultrajemných pevných částeček (1000x menších než je lidský vlas). V zimě se tato hodnota kvůli pomalému odpařování zvýší i trojnásobně.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama