Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Nové auto

Varování: Tyto dětské sedačky jsou smrtelně nebezpečné

Německý autoklub ADAC již dlouhou dobu spolupracuje s testovací společností Stiftung Warentest. Účel této spolupráce je jediný - prověřit bezpečnost věcí, které jsou schváleny do silničního provozu. Nyní přišlo na řadu dvacet dětských autosedaček a některé doslova propadly.
Vydáno: 20.07.2017
Test ADAC autosedačky
Test ADAC autosedačky Autor: ADAC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Takto tristní výsledek hned u dvou exemplářů čekal jen málokdo. Moderní dětské autosedačky jsou uchyceny systémem ISOFIX, který je pevně spojuje s nosnými částmi vozu. Jízda je tak daleko bezpečnější i pro ty nejmenší a v případě nárazu by děti měly být chráněny dokonce lépe než dospělí cestující. Teoreticky.

Na trhu se ale nyní objevily dva modely, které nemohly zůstat bez povšimnutí. Český Automotoklub doslova uvádí: „Důrazně nedoporučujeme nákup dvou typů autosedaček, které mohou při nárazu zabít vaše dítě. To vše ukázal právě probíhající test více než dvaceti dětských autosedaček, kde výsledky všech testovaných vzorků budeme znát až v říjnu. Toto je však natolik závažné zjištění, že jej nešlo nechat bez povšimnutí.“

Tyto dvě určitě nekupujte

První sedačkou je Recaro Optia se základnou SmartClick. U té došlo při nárazovém testu v rychlosti 64 km/h k oddělení dětské autosedačky i s dítětem od základny a následnému katapultování směrem do místa spolujezdce. Dítě by v takovém případě utrpělo závažná poranění hlavy a páteře, která nejsou slučitelná se životem. Paradoxní ovšem je, že výrobce Recaro si podobný výsledek odnáší již podruhé za poslední dva roky. I minulý model se totiž při loňských testech ze základny Recarofix utrhl. 

Druhá sedačka, která rovněž představuje smrtelné nebezpečí pro dětskou posádku, je model Jané Grand 2017. U té došlo při čelním nárazu v rychlosti 64 km/h k destrukci kotev ISOFIX, kterými je sedačka připevněna ke stejnojmenným držákům vozu. Následoval sice ne tak katastrofický scénář jako v případě sedačky Recaro Optia, sedačka Grand se ale při nárazu opakovaně dostala do situace, při níž by si dítě poranilo hlavu a krční páteř tak, že by bez okamžité lékařské pomoci taktéž zemřelo.

Pokud tedy jeden z daných modelů vlastníte, měli byste jej okamžitě přestat užívat a kontaktovat prodejce. Firma Jané model Grand ihned po zveřejnění výsledku stáhla z prodeje a zahájila hloubkovou kontrolu svého produktu. Vyjádření společnosti Recaro bohužel není známo. Proč došlo k tak fatálním výsledkům si ale ani jeden z výrobců prozatím neumí vysvětlit.

Článek je zařazen v: Dětské sedačky , autosedačky , dětské autosedačky , Recaro Optia , Recaro , Jané , Jané Grand , smrt , zranění , nebezpečí , UAMK , ADAC , test
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama