Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Nové auto

Nebezpečný aquaplaning. Víte, jak správně zareagovat?

S odchodem léta nastává období dešťů a podzimních mlh, které by se mělo odrazit také na vašem jízdním stylu. Na vlhké silnici se ani zdaleka nedá jezdit tak snadno jako na suchu. Na volantu byste měli být maximálně plynulí a s rostoucím množstvím vody na asfaltu svou jemnost ještě zvyšovat. Co ale dělat, když nečekaně vjedete do hluboké vrstvy vody?
Vydáno: 21.09.2017
Když začne být mokro začínají Češi hned víc bourat.
Když začne být mokro začínají Češi hned víc bourat. Autor: Policie ČR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aquaplaning býval jedním z největších zabijáků dřívějších let. Primitivnější auta bez stabilizačních systémů a moderních pneumatik byla k neovladatelnému smýkání po vodě mnohem náchylnější. Fyziku ale nelze oblafnout ani dnes, a tak i v případě, že vám auto všemožně pomáhá, musíte to být vy, kdo si s nebezpečnou situací dokáže za volantem správně poradit. Jak totiž ukazují poslední dny, jakmile začne pršet, začínáme na silnicích podstatně víc chybovat a bourat.

Jak krizové situaci předejít

Prvním pravidlem je přiměřená rychlost jízdy především na silnici, kterou dobře neznáte. V neznámém prostředí je riziko aquaplaningu vyšší, protože můžete vjet do louže či vyjetých kolejí, které jste nečekali. Logicky je pak také třeba sledovat silnici a předvídat, ve kterých místech by se voda mohla držet. Typickým příkladem bývají třeba zrádná údolíčka na dálnicích, kde se klesání mění ve stoupání.

Nejzásadnějším faktorem jsou nicméně vaše pneumatiky, což ostatně na silnici platí pro všechny situace. Platí zde přímá úměra - čím vyšší dezén, tím lepší ovladatelnost. Nová letní pneumatika je schopna odvést až 35 litrů vody za sekundu, všechny čtyři pneumatiky tak ve vteřine odvedou zhruba 140 litrů. A to je půlka vany! Zvláště na podzim to tedy chce pořádné pneumatiky, zákonný limit 1,6 milimetru u letních gum rozhodně není dostatečný. S dobrým obutím naopak lze hlubokou louži projet bez problémů i ve vysoké rychlosti.

Jak jí vyřešit, když se to nepovedlo

Co ale dělat, když už se do nechtěného aquaplaningu dostanete? Vlastně nic. Ač se to nezdá, je to totiž to nejlepší, co můžete udělat. Systém ESP, kterým jsou v dnešní době vybavena všechna vozidla, už se o zbytek postará. Náhlý přenos hmotnosti spojený s brzděním nebo přílišnou snahou nasměrovat vůz jiným směrem v takovém případě auto jen rozhodí a výsledkem může být smyk, který už se řeší mnohem hůř.

Pokud vám tedy na vodě náhle výrazně zlehkne řízení v rukou, což je typický příznak aquaplaningu, případně vyletí otáčky motoru, pokud zrovna stojíte na plynu, prostě plynule pusťte plyn, držte volant rovně a v autě s manuální převodovkou ještě ideálně sešlápněte spojku. Žádné prudké pohyby. A pak už jen čekejte, než auto samo zpomalí natolik, že pneumatiky zvládnou vodu odvádět a získají ztracený kontakt s vozovkou. V tu chvíli je důležité, aby kola mířila rovně a auto skokově nezatočilo.

Článek je zařazen v: jak řídit auto , jak řídit na mokru , bezpečná jízda , aquaplaning
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama