Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Nákup ojetiny

Novinky pro české řidiče: Auto přihlásíte kdekoliv, emise zdraží

Od dnešního dne mají motoristé možnost provádět změny v registru vozidel na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Doposud bylo nutné chodit na úřad v místě trvalého bydliště či sídla firmy. Měření emisí vás naopak bude stát víc času i peněz.
Vydáno: 18.06.2017
Kontroly emisí v Česku čekají změny.
Kontroly emisí v Česku čekají změny. Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

A této možnosti hned 1. června, kdy nový zákon začal platit, využilo asi 2500 motoristů. Za celé dopoledne dorazilo na pracoviště registru vozidel napříč republikou dohromady zhruba šest tisíc návštěvníků a z toho bylo dva a půl tisíce lidí, kteří provedli jednu ze změn na jiném úřadě, než by doposud museli navštívit. V přepočtu na procenta to znamená, že přibližně 40 % návštěvníků využilo jednodušší způsob zapisování změn do registru.

Na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností je možné nově vyřídit nejen změnu vlastníka nebo provozovatele registrovaného vozidla, ale i registraci nového či dovezeného vozidla, vyřazení vozidla z provozu (tzv. depozit), nahlášení zániku vozidla, žádost o registrační značku na přání či na nosič kol nebo zápis tažného zařízení či přípojného vozidla.

Aby se lidé vyhnuli při návštěvě úřadu frontám, Ministerstvo dopravy doporučuje využívat všude, kde je to možné, online objednání na přesný čas. Mapa všech úřadů obcí s rozšířenou působností, na které lze vyhledat pro nejvhodnější místo k návštěvě, je k dispozici na webových stránkách Ministerstva dopravy.

Emise budou trvat déle a bude se na nich fotit

Na jednu stranu nám úřady šetří čas a ubírají byrokracie, na straně druhé to jde ale opačným směrem. Po klasické technické kontrole se bude pořizovat fotografický záznam i na kontrole emisí. Nejpozději od 1.12. 2017 budou muset pracovníci každé měřené auto vyfotit a výsledky měření okamžitě vkládat do Centrálního informačního systému. Cílem prý je, aby se zabránilo podvodům při měření emisí, kdy auto kontrolou reálně neprojde, ale dostane ji.

Následkem toho se ale celá emisní kontrola protáhne o několik minut. Technik musí pořídit šest fotek, na kterých nesmí chybět vozidlo z předního pohledu, ze zadního pohledu, ale fotografovat se musí také výrobní štítek, tachometr či VIN kód vozidla. Rozsah samotné kontroly zůstává stejný jako dosud, ale cena se zvýší o zhruba 100 až 200 Kč.

Článek je zařazen v: úřady , Ministerstvo dopravy , měření emisí , přihlášení vozu , byrokracie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama