Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Nákup ojetiny

Čeká nás výměna techničáků. Čip má zabránit podvodům

Už brzy se změní podoba velkého i malého technického průkazu. Ten malý navíc dostane čip, na kterém budou nahrané veškeré informace o historii i stavu vozidla.
Vydáno: 18.06.2017
Modernější technické průkazy mají zamezit podvodům.
Modernější technické průkazy mají zamezit podvodům. Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vypadá to, že policisté u sebe budou muset začít vozit speciální čtečku čipů. To proto, že nový malý technický průkaz takový čip dostane, a navíc bude vypadat jako platební karta. Podle Státní tiskárny cenin, která má výrobu technických průkazů na starosti, k této změně dojde nejpozději do dvou let.

Změna už opravdu přijít musela. Prvním důvodem je Evropská unie, která chce technické průkazy sjednotit. Tím důležitějším je ovšem bezpečnost. V současné době u sebe všichni vozíme vlastě jen kus papíru, který je zatavený ve fólii. Ačkoliv i ten kus papíru má nějaké ochranné prvky, jde velmi snadno padělat. A to by v případě nové kartičky už nemělo být takřka možné.

Pokuty i nehody zaznamenané na techničáku

Zatím je stále v jednání, jestli nový průkaz bude, nebo nebude mít chytrý čip, ale pokud ano, dozví se z něj policie prakticky vše. Na techničák totiž půjde nahrát historie vozidla, to, jestli není dovezeno ze zahraničí, jestli změnilo barvu, emise nebo výsledek technické kontroly. Mluví se také o tom, že by na něj pojišťovny mohly nahrávat data o případných opravách po nehodě, či policie pokuty a přestupky.

To všechno by tvrdě hrálo proti různým podvodníkům a překupníkům. Pokud budou tato data chráněna, jen těžko vám pak někdo prodá Octavii po prvním majiteli, v zimě nejetou a s maximálně 175 tisící kilometry na tachometru. Přesně to se dnes ve velkém děje a úřady si s tím zjevně vůbec neví rady.

Nové i velké technické průkazy

Změna nás čeká i na poli velkých technických průkazů. Státní tiskárna cenin totiž tvrdí, že právě ty se padělají ze všeho nejvíc. A to prý tak, že padělek jde jen těžko rozeznat od originálu. A důvod je zcela prostý. Znovu jde vlastně jen o kus papíru, který nemá žádné zvláštní ochranné prvky. Je to prý proto, že minulé vlády za časů finanční krize na takových opatřeních prostě šetřily. Ke kompletní výměně průkazů by mělo dojít nejpozději v roce 2019, přičemž si úředníci berou za příklad Slovensko, kde takové chytré techničáky už nějakou tu dobu používají.

Slovenský technický průkaz
Slovenský technický průkaz
STC
Článek je zařazen v: policie , technický průkaz , Evropská unie , čip , výměna , malý technický průkaz , velký technický průkaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama