Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Nákup ojetiny

10 tipů, jak s jedním autem najet i přes milion kilometrů

Auta s nájezdem nad 200 tisíc kilometrů už velká část Čechů považuje za staré vraky. Přitom se však dají najít stroje, které bez problémů najedou mnohonásobně víc. Záleží hlavně na jejich majiteli. Světový rekordman se nyní svěřil, jak toho nejlépe dosáhnout.
Vydáno: 07.08.2017
Klasická hranatá Volva jsou vyhlášení držáci. Na obrázku je model 240 Turbo.
Klasická hranatá Volva jsou vyhlášení držáci. Na obrázku je model 240 Turbo. Autor: VOlvo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolik aut už jste za život vystřídali? Pět? Deset? Dvacet? Představte si ale, že byste mohli celý život jezdit jenom s jedním, a přitom se nijak neomezovat. Irv Gordon je důkazem, že to jde. V roce 2009 se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když mělo jeho Volvo najeto rovné tři miliony mil, tedy přes 4,8 milionu kilometrů. A od té doby na tachometr ještě další statisíce kilometrů naskákaly. Přitom když se na auto podíváte, nehádali byste mu ani desetinu.

Irv Gordon se svým Volvem P1800. Motor je původní i po pěti milionech kilometrů.
Irv Gordon se svým Volvem P1800. Motor je původní i po pěti milionech kilometrů.
Castrol

Své Volvo P1800 si Irv koupil jako nové v roce 1966 a nyní, po více než půl století, s ním pořád brázdí silnice. Přitom jeho průměrný roční nájezd se pohybuje kolem 100 tisíc kilometrů, především díky tomu, že do práce to má 100 kilometrů. Jak je něco takového vůbec možné? Irv se o svůj tajný recept podělil a shrnul ho do deseti jednoduchých pravidel.

1. Kupte si auto, které máte opravdu rádi

Pokud ke svému autu nemáte vztah, nikdy mu nebudete věnovat takovou péči.

2. Poctivě měňte olej a filtry

Každý rok nebo 15 tisíc kilometrů vyměňte v autě olej včetně filtru, podle toho, co nastane dřív. Pokud existuje jedna zaručená cesta, jak motoru prodloužit život, je to podle Irva právě tohle.

3. Používejte originální díly

Šetřílkové to možná neuslyší rádi, ale Irv má v tomto ohledu jasno. Do jeho Volva patří jenom díly od Volva, které mu budou vždy sedět nejlépe.

4. Používejte jednu značku oleje

Budete tak mít jistotu, že svému motoru dopřáváte stále stejnou kvalitu.

5. Každý týden se podívejte pod kapotu

I úplný amatér by měl zvládnout jednoduchou kontrolu provozních kapalin a pohledem zkontrolovat, zda se někde něco neuvolňuje nebo netrouchniví. Stačí pár minut týdně.

6. Pravidelně své auto umývejte

Jednak tím posílíte svůj vzájemný vztah, hlavně ale vůz poznáte opravdu zblízka a velmi záhy odhalíte škrábance nebo jiná poškození. Ta mohou bez péče znamenat v budoucnu problém.

7. Dvakrát ročně auto voskujte

Pokud chcete, aby i po desítkách let a statisících či milionech kilometrů vypadalo k světu, dopřejte mu jednou za půl roku pořádnou ochranu karoserie před oxidací a poškozením.

8. Udělejte si z dealera a mechanika přátele

Čeká vás dlouhá cesta, na které se neobejdete bez dobrých parťáků. Je důležité mít osobnější vztah s lidmi, kteří se s vámi o auto budou starat.

9. Tankujte kvalitní palivo

Vždy je lepší tankovat u rušnějších čerpacích stanic, kde se palivo v nádržích často mění a hledí se na jeho kvalitu.

10. Problémy řešte hned

Pokud slyšíte divný zvuk, nepodceňujte to. Většinou bude vaše intuice správná. Čím déle se řešení problému odkládá, tím větší je riziko poškození.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama