Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Dakar

ODHALENÍ: Proč Peugeoty vyhrávají Dakar?

Nadvláda Peugeotů na Dakarské rallye je neoddiskutovatelná. Jak ale dosáhly toho, že mají tak skvělé výsledky a zvládnou doslova neskutečný terén, i když jde jen o zadokolky?
Aktualizováno: 10.02.2018
Peugeot 3008 dkr
Peugeot 3008 dkr Autor: Peugeot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

                Za prvé musíte vidět jejich tým. Když večer zakempují, zaberou prostor malé vesnice. Jde o desítky doprovodných dodávek, kamionů a techniky. Kdybyste stáli před jejich servisní zónou, zjistíte, že mechanici každý večer de-facto postaví nové auto. Mění se kola, nápravy, tlumiče, převodovka, turbo. Auto připomíná obrovskou lego stavebnici, a zkušení hoši od Peugeotu jen vycvakávají staré a nasazují nové díly. To ale, na druhou stranu, dělají všechny velké týmy.

                Co hraje zásadní roli, je technická odlišnost peugeotí buginy. Málokdo třeba ví, že klasická auta jako Toyoty nebo Fordy nemají možnost regulovat tlak v pneumatikách z kabiny. Peugeot ano. Na písečných úsecích tak může bez zdržení podfouknout kola a snížením tlaku zásadně zvětšit dotykovou plochu pneumatik se zemí. Pokud se k tomu odhodlá nebo rozhodne posádka klasického auta, musí zastavit, fyzicky vylézt ven a ručně upravit tlak všech kol, což znamená zdržení.

                Další obrovský rozdíl zaznamenáte v propružení náprav. Běžná auta na Dakaru mají povoleno 250 milimetrů. Laicky vysvětleno 12 centimetrů nahoru, když narazíte na muldu, 12 dolů, když tam bude díra. To nedovoluje žádné ultra překřížení náprav. Jak to mají Peugeoty? To Vám v přiloženém krátkém videu vysvětlí a ukáže český účastník Dakaru Tomáš Ouředníček.

Tomáš Ouředníček v barvách Peugeotu
Tomáš Ouředníček v barvách Peugeotu

Autor textu: Expert Pepa

Čtěte také:

http://autosalon.iprima.cz/dakar/vasen-noci-na-dakaru

http://autosalon.iprima.cz/dakar/dakar-opustil-zemi-koky-lithia

http://autosalon.iprima.cz/dakar/dakar-omezil-rychlost-na-50-km-h

http://autosalon.iprima.cz/dakar/tragedie-na-dakaru

http://autosalon.iprima.cz/dakar/porad-ano-sefe-nedal-nalepku-dakaru-0

http://autosalon.iprima.cz/dakar/prvni-v-cili-na-rallye-dakar-novinari

Článek je zařazen v: Dakar , Peugeot , Dakar 2018 , Tomáš Ouředníček
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama