Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Objevili jsme město, kam nepustí ani skútr!

Motorista povětšinou nabyl dojmu, že s autem může úplně všude. Existují ale města, kde neuspěje ani s motorkou a situaci by neprošlápl ani protežovaný eko-cyklista. Asi by si tady zlámal vaz. Kde takové místo hledat? Na poloostrově Peloponés. Přitom má tak půvabně nevinné jméno – Monemvassia.
Aktualizováno: 04.08.2018
Objevili jsme město, kam nepustí ani skútr!
Objevili jsme město, kam nepustí ani skútr! Autor: Autosalon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Hradba odolávající času

Rozprostírá se na jedné ze stran pobřežní skály, co je zhruba kilometr a půl dlouhá a 300 metrů vysoká. S pevninou ji spojuje úzký most. Auto nechte hned za ním. K Monemvassii sice vede silnice, ale před ní končí a dál se dostanou jen pěší nebo osli. Příjezdová komunikace doslova praská pod tíhou zaparkovaných aut.

Schody, úzké uličky, drahé obchody

Monemvassia si zachovalo ryze středověký ráz. Nenajdete tam žádnou novodobou stavbu. Původní určení k obraně nebo bydlení domy zaprodaly hoteliérství, galerijní činnosti, butikům a restauracím, a to s poněkud “pražskými” cenami. Mohou si to dovolit. Monemvassia se stala řeckým hitem, kde si ruce podávají historiechtiví místní se zahraničními turisty.

Víte, co je “malvaz”?

U nás si ho spojujeme s pivem, ale původně tohle slovo vzniklo právě v Monemvassii a vztahovalo se k naprosto jinému alkoholu. Mohli za to Italové, kteří odtud vyváželi místní víno a pojmenovali ho “malvasia”. Dál po Evropě se pak ustálil pojem ”malvaz”. Člověk je hned chytřejší.

Obětujte mu jeden den

Za parkování a vstup se neplatí. Psychologicky ušetřená eura z vás ale ve dvojnásobné míře vytáhnou místní kavárničky, obchůdky a restaurace. Přesto věřte, návštěva Monemvassie se vyplatí. Jen na málo místech Evropy může být chodec takovým králem. Středověký ráz mu totiž daroval celé město. Víc v našem bonusovém videu.

Malvaz
Malvaz

Autor článku: expert Josef Vrtal

Článek je zařazen v: Mini , minikaravan , autosalón , balkánská jízda , Josef Vrtal , Autosalon TV Prima , Expedice Blkán , Countryman , Srbsko , Serbia , Řecko , Greece , Kosovo , Albánie , makedonie , Peloponés , Kylian , řecký kemp , jak se žije v kempu , co je lepší , karavan , bežný stan , klasický stan , střešní stan , Monemvassia , malvasia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama