Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Kterýho Bulhara napadlo postavit létající talíř z betonu!?

Znáte českou kapelu Eddie Stoilow? Jmenuje se prý podle balkánského kosmonauta. Upřímně, nedohledal jsem ho. Ovšem pán jménem Georgi Stoilov navrhl něco, nad čím zůstává rozum stát. Komunistické betonové UFO.
Aktualizováno: 29.08.2018
Myslím, že to je první karavan, co se dostal tak blízko
Myslím, že to je první karavan, co se dostal tak blízko Autor: Autosalon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Buzludža nebo Buzludzha

Je jedním z kopců bulharské části pohoří Stará Planina, které se začíná formovat už v Srbsku. Právě tento vrchol si vybrali v sedmdesátých letech minulého století bulharští komunisté, aby na něm postavili monumentální památník stejného jména.

Zvedli kvůli tomu daně

Náklady na betonový kolos v odlehlé části hor byly astronomické. Zvedli kvůli tomu dokonce daně, takže na ideologickou modlu v architektonickém stylu brutalismu přispěl doslova každý občan Bulharska. Přitom budova fungovala jen od roku 1981, kdy ji dostavěli, do pádu komunismu v roce 1990. Devět let! To byla sakra nevýhodná hypotéka!

Impozatní stavba láká i dnes

Zničená, polorozpadlá, vydaná napospas větru, sněhu i vandalům. Takový osud čekal Buzludžu následujících 27 let. Až poslední dobou se objevují aktivity za její záchranu. Nejznámější je projekt Buzludzha VR, díky němu si můžeme udělat představu, jak by to tam mohlo vypadat. Najdete tady jak fotografie, tak působivou animaci. https://buzludzhavr.com/

5 km/h a strach o pneumatiky

Posledních 20 kilometrů k betonovému UFO se sunu pomalostí 5 kilometrů za hodinu. Díry, šutry, hrboly - manévrovat tady s přívěsem - žádná sláva. Naštěstí mám obuty své oblíbené Nokiany, které nikdy nezklamaly. Dokonce nám dovolily, byť je Countryman předokolka, dostat se až úplně před památník! Vytahuju dron a vím, že zůstaneme celý den. Fantastické místo.

Lepší než všechny monastiry

Komunistický talíř i přes značnou devastaci pořád vyzařuje obrovskou energii a sílu. Možná čeká na své zvovuzrození. Navrhuji udělat z něj světový památník setkání s mimozemskou civilizací. Zasloužil by si to víc než komunisty. Reálné dojmy naší návštěvy zprostředkuje video.

Autor článku: expert Josef Vrtal

Neuvěříš - existuje létající talíř z betonu!
Neuvěříš - existuje létající talíř z betonu!
Článek je zařazen v: Mini , minikaravan , autosalón , balkánská jízda , Josef Vrtal , Autosalon TV Prima , Expedice balkán , Countryman , Srbsko , Serbia , Greece , Řecko , Kosovo , Albánie , makedonie , Bansko , Pirin , Vichren , Bulharsko , UFO , Buzludža , Buzludzha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama