Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Autopunk

Policisté špehují řidiče i z autobusů a kamionů

Jak se může policista podívat přímo do kabiny řidiče kamionu nebo osobního auta, aniž by vzbudil jakékoliv podezření? Potřebuje něco vysokého, s dobrým výhledem a pokud možno nenápadného. A tak se strážci pořádku učí řídit nákladní auta i autobusy.
Vydáno: 06.06.2017
Policisté sledují řidiče z výšky.
Policisté sledují řidiče z výšky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lístek na autobus může policii udělat lepší službu než maskovaná Octavia. Zatímco z běžných osobních aut není příliš dobře vidět a i civilní verze policejních aut mnoho řidičů umí pozávat, z autobusu nebo kamionu nikdo skrytý dohled nečeká.

Například policisté v britském Plymouthu nedávno vyrazili autobusem odhalovat prohřešky jako je jízda bez pásů, nedovolená rychlost nebo telefonování při řízení. Jen za první dva dny odhalili 130 hříšníků - 53 lidí jelo příliš rychle, 39 řidičů drželo mobilní telefon, 36 nemělo zapnutý bezpečnostní pás a ve dvou případech byli přistiženi uživatelé drog.

Ztráta ostražitosti tak mnohé britské řidiče vyšla dost draho. Jakékoliv používání telefonu v autě, třeba i při stání v koloně nebo na semaforech, je totiž nově ve Velké Británii trestáno pokutou 200 liber, což je v přepočtu přes 6000 korun. Všechny zaznamenané přestupky policisté rovnou při jízdě hlásí svým kolegům na motorkách a v běžných autech s majáky, kteří se pak postarají o vykonání spravedlnosti.

Kamera číhá všude

Speciálně na řidiče kamionů jsou pak zaměřené maskované policejní tahače, z nichž některé dokonce pod maskou skrývají i modré majáky. Takový vůz pak s policejní posádkou nenápadně míjí ostatní kamiony, zatímco se vše nahrává na kameru. Výjimkou prý nejsou případy, kdy řidič nákladní soupravy nejen telefonuje, ale také popíjí tvrdý alkohol, sleduje filmy nebo si dokonce vaří. Jednou také policisté za volantem kamionu odhalili mladého teenagera, což by se jim z nízkého osobního vozu nejspíš nepovedlo.

Nehody pramenící z nepozornosti řidičů kamionů jsou přitom často tragické. Podle britských policistů, kteří mají s tímto typem dohledu bohaté zkušenosti, se sice informace o přítomnosti strážců pořádku mezi řidiči vždy rychle rozšíří, ale i to je součást plánu. Mnohem víc se pak totiž soustředí na cestu.

Článek je zařazen v: dopravní policie , policejní kamion , policejní autobus , maskovaná policejní auta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama