Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Autopunk

Když důchodci zlobí. Nejstarší majitelé sporťáků

Ostrý hatchback s obřím křídlem v zářivé modré barvě. Divoké Subaru s kořeny v závodech rallye. Nebo červený Ford Mustang s osmiválcem a pohonem všech kol. To všechno jsou auta, která si kupují sedmdesátiletí, osmdesátiletí, ale klidně i století nadšenci.
Vydáno: 08.06.2017
Lennart Ribring si koupil Mustanga téměř ve 100 letech.
Lennart Ribring si koupil Mustanga téměř ve 100 letech. Autor: FORD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Když jednou milujete auta, je to věc na celý život. A když máte dobré zdraví a něco našetřeno, nemusí ani odchod do důchodu znamenat, že místo řezání zatáček začnete krmit holuby. Alespoň to dokazuje několik řidičských hrdinů důchodového věku. Nejspíš se jim bude hodně lidí smát, ale pro nás srdcaři, kteří si zaslouží respekt. Kterým jenom začít?

Švéd s duší Američana

Začneme tím druhým nejstarším. Švéd Lennart Ribring se narodil se v roce 1919 a řidičský průkaz vlastní už rovných 80 let. Muž, který letos oslaví 98. narozeniny, totiž oprávnění získal v roce 1937. Autům propadl už v mládí, a když se v 60. letech objevila první generace legendárního Fordu Mustang, musel ho mít. Byl jedním z prvních majitelů v celé Evropě a s manželkou v něm projezdili velký kus světa.

V roce 1967 bohužel auto zdemoloval neopatrný kamarád a další vhodná příležitost se objevila až se současnou novou generací, o 40 let později. A musíme uznat, že je to dobrá volba, oproti předchozím generacím je totiž aktuální Ford Mustang mnohem dospělejším autem s dobrými jízdními vlastnostmi nejen na rovinkách, ale i v zatáčkách, což se v podstatě nikdy v celé jeho historii říct nedalo. A Ribring je takový řízek, že nové auto už prý stihl lehce nabourat - na závodním okruhu! Takový důchod chceme taky...

Divoká čtyřkolka na důchod

Podobných případů ovšem existuje celá řada. Velký ohlas před časem vzbudila například polská důchodkyně, která má v požehnaném věku 82 let jednu velkou vášeň - své Subaru WRX STI s výkonem 300 koní, plochým boxerem pod kapotou s pořádnou dírou a pohonem všech kol. Namísto rozmazlování vnoučátek tak raději rozmazluje sama sebe za volantem sportovní legendy a zjevně si to opravdu náramně užívá - ročně prý najede 15 tisíc kilometrů.

 

Láska na celý život

Teprve před pár týdny se podobně proslavil také zámožný stoletý Angličan Barry High. Ten se rozhodl oslavit své velmi kulaté narozeniny tím, že si koupí nové auto. Vybral si prodloužený Lexus LS 600h, extra tichou hybridní limuzínu s osmiválcem a elektromotorem o výkonu 445 koní a cenou přes 3 miliony korun. Ano, ve sto letech, kdy většina z nás bude buď pod zemí, nebo udrží sotva lžíci, natož volant. Však je také Barry o víc než 20 let starší než samotná automobilka Toyota, pod kterou Lexus patří. Automobilka svého mimořádně věrného zákazníka překvapila a obdarovala ho dokonce speciální edicí vozu s označením 100, která vznikla pouze v jednom jediném exempláři.

A divit se pravděpodobně nestačili ani v holandském dealerství Fordu. Dvojice sedmdesátníků tam přijela krásně udržovaným Fordem Escort XR3 z roku 1981, s nímž za 35 let najela 380 tisíc kilometrů. A čím odjeli? Ničím menším než zářivě modrým Fordem Focus RS, ostrým hatchbackem o výkonu 350 koní, který má ve výbavě i speciální driftovací režim. To muselo být doma veselo!

Článek je zařazen v: nejstarší řidič , důchodce za volantem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama