Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Autopunk

Dokonalá ukázka, jak v létě nejezdit s karavanem

Se začátkem prázdnin zapřáhnou tisíce řidičů za svá auta karavany a vyrazí na evropské silnice. V mnoha z nich přitom budou sedět nezkušení řidiči. A pokud nejsou opatrní, snadno to může skončit nehodou.
Vydáno: 29.06.2017
Správné reakce jsou při jízdě s karavanem klíčové.
Správné reakce jsou při jízdě s karavanem klíčové. Autor: Caters Clips
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pomineme-li couvání, největším strašákem všech řidičů takové soupravy je nebezpečné rozhoupání karavanu ve vyšší rychlosti. Příčin může být celá řada - nepřiměřená rychlost v zatáčce, špatně rozložená hmotnost karavanu (těžký náklad vzadu může přívěs rozhoupat jako kyvadlo), prudký náraz větru nebo jen vzdušný vír kolem kamionu.

Jak si poradit se splašeným přívěsem

Když začne přívěs za autem vybočovat ze strany na stranu, zdolává vlastně větší vzdálenost než auto před ním. To znamená, že má také větší rychlost - postupně zrychluje a nabírá energii. Jakmile k tomu dojde, sám od sebe s tím zpravidla nepřestane a brzy může přijít okamžik, kdy auto svou energií úplně přetlačí. Přesně jako v případě, který můžete vidět na videu:

Co dělat, pokud si také nechcete vysloužit ironický potlesk ostatních a riskovat vážnou nehodu, jako tento řidič? Rozhodně se vyhněte prudkému brzdění - je skoro jisté, že netrefíte ten správný okamžik a čeká vás smyk. Ani prudké přidání plynu ale neřeší příčinu a může vás dostat do ještě horší situace. Nejlepší je proto pustit všechny pedály, brzdit pouze motorem a držet přímý směr - určitě se nesnažte karavan „ulovit“ volantem. To by mělo stačit k bezpečnému zpomalení. A příště jeďte pomaleji.

Článek je zařazen v: jak řídit karavan , jak řídit s přívěsem , smyk karavanu , nehoda karavanu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama