Novinky
Vznikne nové italské designové studio? Giorgetto Giugiaro to má v plánu
Slavný italský designér Giorgetto Giugiaro si nenazuje důchodcovské bačkory, jak to vypadalo. Naopak, chystá se znovu navrhovat auta.
22.9.2015
Giorgetto_Giugiaro.

Není to tak dávno co Giorgetto Giugiaro prodal Audi potažmo VW i ten malý zbývající díl, který držel v automobilovém studiu Italdesign, jež sám založil. Vypadalo to, že se odebere do důchodu, ale teď vyšlo najevo, že bude dál dělat to, co mu vždy šlo nejlépe, totiž navrhovat auta. A nebude na to sám, pomůže mu jeho syn Fabrizio.

Oba Giugiarové nezačnou od píky. Giorgetto pracoval u Bertoneho i ve studiu Ghia, až si v roce 1968 založil vlastní firmu Italdesign společně s Aldem Mantovanim. Po úspěšných desítkách let ale před pěti roky prodal 90,1 procent akcií Italdesignu Audi a letos v červnu i zbytek. Říká se, že Giugiarové se stáhli ze své společnosti kvůli vynucenému odchodu dlouholetého Giorgettova přítele Ferdinanda Piëcha z vedení VW.

Ať je to jak chce, už to vypadalo, že je to konec jedné designové legendy. Ale není tomu tak. Teď Giugiaro se svým synem chystají založení nového studia a vedou jednání s nejmenovanými čínskými a korejskými automobilkami o budoucí spolupráci. Nicméně i když budou zájemci o Giugiarovy návrhy hlavně z Asie, studio bude sídlit v Itálii, prý už si otec se synem hledají nové sídlo. Tak uvidíme, jak se budou věci vyvíjet, po krachu několika tradičních italských designových studií je to ale dobrá zpráva.