Novinky
Sláva! Audi Q5 dostane třílitr V6 TDI
Fanoušci Audi jásají. Audi Q5 je vážně povedené auto a vznětový šestiválec v jeho útrobách byl tudíž tím jediným, co v nabídce sympatického SUV chybělo. Kdo chtěl výkon, musel sáhnout po zážehovém SQ5. Teď už ale ne!
11.9.2017, Martin Müller
Audi Q5 3.0 V6 TDI 9

Již na jaře jsem v testu Audi Q5 psal, že i přes jistou absurdnost vozů SUV je tohle Audi tak dobré, že vás možná přinutí změnit názor. Jezdí velmi nenuceně, extrémně tiše, ale přitom tak pohodlně... Na jeho palubě byste dokonce i zapomněli, že jedete v něčem menším, než je nové Audi Q7. Tak dobře Q5 jezdí. Jestli však něco dvoulitrovému TDI opravdu scházelo, byl to výkon. K pohodlným vyjížďkám bohatě stačí a většina Q5 bude jezdit právě v tomto režimu, jenomže tohle auto má na víc.

A tak se konečně dočkáváme. Audi své prostřední SUV osazuje motorem 3.0 TDI se známým výkonem 210 kilowattů a vysokým točivým momentem 620 newtonmetrů. I vznětová nabídka modelu Q5 tak konečně dospívá. Dieselový třílitr bude standardně spřažen s mechanickým pohonem všech kol Quattro (žádný Haldex) a osmistupňovou převodovkou Tiptronic. Jeho výkon postačí bezmála 1800 kilogramů těžkému Audi Q5 ke zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy a maximální rychlost se zastaví až na 237 km/h.

Teoreticky i úsporné

Zajímavostí ale je, že Audi svoji Q5 3.0 TDI nechalo zapsat a otestovat ještě před zavedením nových metodik měření spotřeby. Z toho důvodu výrobce uvádí spotřebu mezi 5,7 až 6,2 litru, která se v reálném provozu bude samozřejmě lišit. Hodnoty přesné spotřeby pak budou dále záviset také na zvolené velikosti ráfků, neboť u Audi Q5 jsou běžné velikosti okolo 19 a 20 palců.

Dobrá zpráva je, že novinku si už můžete objednat. A pomineme-li ostřejší Audi SQ5, za minimálně 1 488 900 Kč si pořídíte to nejrychlejší Audi Q5 na trhu. Oproti dosavadnímu vrcholu s motorem 2.0 TDI 140 kW si tak připlatíte 234 000 Kč.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama