Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Zprávy
První offroad od Lamborghini nestál za nic
Lamborghini je symbolem sportovních vozů. Málo se však ví, že se pod touto značkou vyrábějí i traktory a také existovaly terénní vozy.
4.7.2015
Lamborghini Cheetah.

Úplně první offroad od Lamborghini vznikl na základě požadavků americké armády na nový terénní vůz, který by nahradil stárnoucí jeepy a další lehká vozidla. Americká firma Mobility Technology International (MTI) oslovila v druhé polovině 70. let italské Lamborghini, aby pro ni postavilo vůz, jenž by se zúčastnil výběrového řízené americké armády. Tak vznikl, a to za velmi krátký čas, prototyp Lamborghini Cheetah, jenž se představil i na autosalonu v Ženevě v roce 1977. Problémem bylo, že cheetah kvůli úspoře času z velké části okopírovali podle staršího projektu XR311 americké společnosti FMC Technologies z roku 1970. XR311 vznikl také na základě požadavků americké armády, ale nakonec se do výroby nedostal.

Jakmile se cheetah objevil v Ženevě, firma FMC neváhala a ihned podnikla právní kroky proti MTI i Lamborghini. Nicméně prototyp cheetahu, který byl kompletně postaven v USA za pomocí techniků od Lamborghini, dostala americká armáda na testování. Ukázalo se, že jde o špatný automobil. Hlavním problémem byl osmiválec Chrysler o objemu 5,9 l a výkonu 130 kW, jenž byl umístěn v zadní části vozu. Motor byl totiž na dvoutunový vůz velmi slabý, a navíc kvůli jeho umístění měl cheetah velmi mizerné jízdní vlastnosti, protože byl hmotnostně nevyvážený.

Lamborghini Cheetah 1
Lamborghini Cheetah 1

 

Šasi cheetahu bylo vyrobeno ze sklolaminátu a vůz měl uvézt čtyřčlennou posádku plně vyzbrojených vojáků plus řidiče. Zajímavé je, že motor byl zcela vodotěsný a jeho chladič měl stínění, aby se ztížila detekce infračervenými senzory. Po zkouškách, při kterých byl jediný prototyp zničen, se americká armáda orientovala na jiné projekty a nakonec do výzbroje přijala výrobek firmy AM General – dnes velmi dobře známý humvee. Svou roli určitě hrál i fakt, že americké ozbrojené síly nerady investují do zbraní a vozidel vzniklých mimo USA. Cheetah tak dopadl dosti neslavně, jeho vrak dokonce vojáci firmě MTI ani Lamborghini nevrátili.

Lamborghini však v druhé polovině 80. let na základě cheetahu vyrobilo asi tři stovky offroadů s typovým označením Lamborghini LM002, které měly pod přední kapotou umístěný dvanáctiválec z typu Countach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama