Novinky
První náklaďák se samočinným řízením může na silnice
Freightliner představil svůj Inspiration Truck, který je vůbec prvním náklaďákem se samočinným řízením, který má povolení k provozu na pozemních komunikacích. Sice jen pro Nevadu, ale i tak je to úspěch.
9.5.2015
Freightliner Inspiration Truck

Nedávno jsme vám představovali vůbec první náklaďák s autonomním řízením. Jmenoval se Mercedes-Benz Future Truck 2025 a dokázal po dálnicích jezdit sám. Jenže to byl jen koncept a žádný legální vůz. Jeho výsledky a techniku převzal Freightliner. A proč ne? Vždyť je to auto z koncernu.

A co umí? Po najetí na dálnici může řidič zapnout autopilota a už se víc o řízení nestarat. Auto dokáže sledovat cestu a držet se vytyčeného pruhu. Dokáže brzdit za pomalejším autem.

 

A když přijede jiný podobný nákladní vůz za něj, dají se spolu do řeči. Začnou spolupracovat. Druhý vůz se zařadí do ideální bezpečné vzdálenosti, aby byl, cyklistickou hantýrkou řečeno v háku. Minimalizuje tedy vzduchové odpory a přitom jede v bezpečné vzdálenosti. Auta spolu navíc komunikují i o nebezpečích. Například když první auto zabrzdí, druhé auto o tom ví dopředu. Sekunda přidaná v reakci na brzdách je ohromná vzdálenost, která dopomůže ke zvýšení bezpečnosti.

V neposlední řadě řízení autonomním systémem sníží spotřebu až o pět procent, což je u náklaďáků s velkoobjemovými motory celkem slušná hodnota.