Novinky
První hybrid má 117 let! Budete překvapeni, kdo ho vyrobil!
Myslíte si, že hybridy vymyslela Toyota? Chyba lávky, první vyjel už na počátku minulého století a jeho tvůrcem je český rodák Ferdinand PORSCHE...
11.10.2017
Lohner-Porsche

Dobrý nápad

            První hybridy byly tzv. sériového uspořádání, což znamená, že spalovací motor poháněl dynamo, a to dodávalo energii elektromotorům v nábojích kol. V žádném případě tedy nemohl na spalovací motor jezdit jako dnešní paralelní hybridy, motor však běžel optimálními otáčkami a vyráběl jen elektrickou energii. Ferdinand Porsche jako mladík odešel ze severu Čech na vyučenou do Vídně a tam u strojírny Lohner svou myšlenku hybridního automobilu realizoval.

            První sériově vyráběný automobil (ano, vzniklo jich více!) byl Lohner-Porsche z Vídně, dílo tehdy pětadvacetiletého Ferdinanda Porsche, který vlastně prožil pětinu svého života v Rakousku. Nejdříve ho zajímala elektřina, teprve pak automobily. Začínal u rakousko-uherské společnosti Béla Egger Electric, než ho přetáhl Lohner. V roce 1900 byl hybridní automobil Lohner-Porsche překvapením Světové výstavy v Paříži.

 

Po více než 110 letech...

            Firma Porsche dlouho vystavovala ve svém muzeu elektromotor uložený v poháněném kole přední nápravy z původního vozu Lohner-Porsche, ale pak se odhodlala a postavila věrnou repliku prvního hybridu! Kuriózní vůz zvaný Semper Vivus, tedy Vždy naživu, se představil ve Vídni, kdy s ním vyjeli potomci průkopníků Wolfgang Porsche a Andreas Lohner. Má dva benzinové jednoválce s dynamem, každý zásobuje jeden ze dvou velkých elektromotorů v předním kole. Není bez zajímavosti, že existovala také verze 4x4, tedy s elektromotorem v každém ze čtyř kol!

Expert Pepa ve čtvrtek ukáže, kam až vývoj hybridních vozů automobilky Porsche dospěl.

Autor textu: Tom Hyan

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama