Novinky
Nový rekordman předvedl nejdelší drift světa. Délku neuhodnete
Neměří se na minuty a metry, ale na hodiny a kilometry. Tohle zkrátka není nic pro slabé žaludky. Motoristický novinář z Jihoafrické republiky Jesse Adams se s Toyotou GT86 proklouzal až k parádnímu světovému rekordu.
28.6.2017
Toyota GT86

A podle všeho to nebylo vůbec nic jednoduchého. Rekordní přetáčivý smyk trval 5 hodin 46 minut a Jesse přitom urazil vzdálenost 165,04 km, čímž o 20 km překonal dosavadní rekord. Vše se odehrálo na speciální driftové dráze na Gerotek Testing Facilities v jihoafrické Pretorii. Jesse Adams ji obkroužil tisíckrát, a to průměrnou rychlostí 29 km/h. Tím vším pokořil dosavadní rekord, který platil 3 roky a držel ho německý drifter Harald Müller.

Bývalý i současný držitel rekordu řídili běžnou Toyotu GT86, u které byla provedena jediná úprava, a to zvětšení palivové nádrže. Jde o sportovní kupé, které si rády pro další úpravy vybírají i závodní týmy. Náhon má na zadní kola, takže se pro drift skvěle hodí. Navíc jeho výrobní verze váží jen 1 240 kg, takže se ani ve smyku a velkých zrychleních pneumatiky neodírají tolik jako u těžších vozů. Motor typu boxer se chlubí přímým vstřikováním paliva a výkonem 200 koní a ještě víc snižuje těžiště auta, které tak lépe sedí i v nejextrémnějším zatížení a velkých rychlostech.

Jde koneckonců o pokračovatele legendárního vozu Corolla AE86, v němž jezdili první drifteři, kterým se podařilo z do té doby nelegální zábavy japonských závodníků vytvořit regulérní odvětví motoristického sportu.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama