Novinky
„Němci jsou špatní.“ Trump chce zakázat německá auta
V rámci státního blaha si Donald Trump usmyslel, že není možné, aby se německým automobilkám v zámoří tak dobře dařilo. A rozhodl se, že by bylo nejlepší zakázat dovoz evropských aut za moře.
30.5.2017
Luxusní BMW řady 7.

Americký prezident se na německé automobilky zaměřil poté, co zjistil, že německý obchodní přebytek je nejvyšší v historii. On sám to přisuzuje tomu, že Němci prodávají až neuvěřitelně mnoho automobilů za velkou louži, což se mu ale nelíbí. Během setkání se špičkami Evropské unie podle deníku Der Spiegel Trump doslova řekl, že: „Němci jsou špatní, velmi špatní. Podívejte se na ty miliony automobilů, které prodávají v USA. To zastavíme.“

Cla, nebo úplný zákaz?

Zatím ale není zcela jasné, jak prezident zamýšlí snížit nebo úplně zastavit prodej dovezených německých aut na území USA. Zdá se, že mu to ale může vyjít. Už před časem mluvil o tom, že dovážená auta chce zdanit 35 %, což se samozřejmě automobilkám moc nelíbí. Prezident je chce takto donutit k tomu, aby továrny, které mají nejčastěji v Mexiku, zavřely a přesunuly na území USA. V tu chvíli půjde o auta vyrobená ve Spojených státech a žádná extra daň se jich týkat nebude.

Řada evropských automobilek nicméně má své továrny i přímo v USA. Mimo Německo se zde vyrábí nejvíce aut hned po Číně a konkrétně německé automobilové firmy zde zaměstnávají asi 110 000 lidí. Ani to ale Trumpovi není dost a zdá se, že je pro své přesvědčení ochoten udělat cokoliv.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama