Novinky
NASA vyvinula materiál, který mění teplo na elektřinu
Zbytkové teplo odváděné z výfuku a z chladiče ven z auta jsou tak ohromné ztráty, že každý, kdo tomu rozumí, uroní slzu. A teď plakat přestaňte. Do tří měsíců se začnou vyrábět součástky z nového vesmírného materiálu – slitiny ze skutteruditu.
11.4.2015
Oheň z výfuku

Jde o materiál, který dokáže přeměnit zeplo na elektrickou energii. Pro NASA to není žádná velká novinky, vždyť tuhle technologii už dávno používá na svých vesmírných sondách Voyager. Jenže tam jim teplo zajišťujě rozpadající se radioaktivní isotopy.

NASA ale vyvinula nový vykokoteplotní termoelektrický materiál, takže je prý možné jeho velkovýrobní využití. Výhody jsou jasné. Třeba u automobilů jsou opravdu ohromné. Odpadní teplo využité na turbodmychadle a navíc i k produkci elektrické energie, která pak dobíjí akumulátory.

 

Bohužel zatím neznáme přesné vlastnosti materiálu, tedy ani přesnou funkci a výtěžnosti elektrické energie v závislosti na teplotě, ale dokážeme si představit, že třeba teplo od brzd by mohlo také fantasticky zahřívat tento materiál. A pak by ani nemusely být spalovací motory. Samozřejmě, že nikdo nevynalezl perpetum mobile – že přestaly platit zákony termodynamiky bychom se už dávno dozvěděli. Ale malé dobíjení alespoň kondenzátorů, která by měly okažitý účinek pro podporu spalovacích motorů, by byl jistě fantastický počin.  

Teď ještě, aby se skutterudit začal ve velkém získávat a laboratoř Jet Propulsion Laboratory z Pasadeny, která si nechala vše patentovat, má na své další projekty pěkně vyděláno.

 

Zdroj: laboratoryequipment.com/