Novinky
Na dálnici se testuje radar, který ukáže i značku hříšníka
ŘSD jde na příliš rychle jedoucí řidiče psychologicky. Když nepomáhá výstraha anonymní, tak bude adresná. Nový radar upozorní hříšníky, že jedou moc rychle a ukáže jim i jejich značku.
17.9.2014
radar - značka

Tenhle radar se jmenuje MOTES. Toto zařízení vyvinula na základě podnětu a úzké spolupráce s ŘSD ČR firma Eltodo. Mobilní radar změří rychlost vozidla a zároveň dokáže identifikovat jeho poznávací značku. Obě informace následně zobrazí na LED vozíku, umístěném obvykle několik set metrů za snímačem. Nasazení mobilního radaru se předpokládá zejména v opravovaných úsecích dálnic, kde z hlediska statistiky hrozí silničářům největší nebezpečí od nákladních vozů a vozidel překračujících povolenou rychlost. Po zavedení výstražných prahů jde o další bezpečnostní prvek ke zvýšení bezpečnosti zaměstnanců ŘSD i řidičů samotných.

„Moderní mobilní radar zobrazí téměř okamžitě poznávací značku i okamžitou rychlost vozidla. Při překročení bezpečné rychlosti bude upozorňovat řidiče i varovným textem. ŘSD hledá řešení, které bude mít významný podíl na snížení nehodovost na rekonstruovaných silničních tazích. Je to prostředek zvýšení bezpečnosti práce na silnicích a zároveň dopravně preventivní prostředek obecně. Jeho účinnost v současné době vyhodnocujeme ve spolupráci s policií. Po vyhodnocení budeme zvažovat, zda tento mobilní preventivní radar budeme vždy na opravovaných úsecích nasazovat,“ říká Soňa Křítková, pověřená vedením ŘSD ČR.

 Nový radar MOTES Foto: ŘSD

Nový radar MOTES. Foto: ŘSD

 

Testovaný systém MOTES dodává ŘSD ČR firma Eltodo. Celá soustava sestává z mobilního radarového vozíku a informačního vozíku LED, který na ploše zhruba 2 x 2,5 metru zobrazí údaje o měřeném vozidle. Vozík LED se signalizačním zařízením je obvykle umístěn cca 200–300 m ve směru jízdy od mobilního radaru, obě zařízení jsou spojena bezdrátově a přenos dat je okamžitý.

„S vývojem jsme začali na počátku roku 2014, v první polovině dubna jsme získali potřebné schválení a v červnu byl prototyp hotov. Funkční prototyp předvedlo Eltodo složkám údržby ŘSD, MD, MV a policii dne 2. července,“ říká Michal Prášil, který se na vývoji mobilního radaru MOTES podílel. „Od nápadu k výrobě prototypu uběhlo něco přes půl roku, po dalších dvou měsících je již zařízení zkoušeno v provozu. Podobné zařízení se úspěšně používá například ve Francii a Belgii,“ dodává.

Systém měří rychlosti až do 200 Km/h s odchylkou pouhá 3 % a dokáže rozpoznat nejméně 85 procent SPZ z více než dvaceti evropských zemí. Umí ukládat statistická data o naměřených rychlostech, které si provozovatel může stahovat dálkově přes webové rozhraní. MOTES je vybaven pokročilými akumulátory, které mu zajistí nepřetržitý provoz nejméně na 48 hodin.