Novinky
Konečně někdo! První elektronicky ovládaná sportovní ruční brzda!
Konečně někdo přišel s kompromisem, jak skloubit požadavky na komfort a jednoduchou konstrukci s možností řídit auto také ruční brzdou. Novinka nazvaná Ford Performance Drift Stick, je totiž první elektronicky ovládanou sportovní ruční brzdou na trhu.
9.11.2017
Konečně někdo! První elektornicky ovládaná sportovní ruční brzda!

Taky vám připadalo nelogické, když jste řídili moderní sportovně laděné auto, které ale mělo elektronickou parkovací brzdu ? Rozhodně trhnutím malým „čudlíkem“ nemůžete dostat auto do smyku a efektně projet kontrolovaným smykem zatáčku či se otočit o 180 stupňů. A když máte auto, mající dokonce driftovací jízdní režim jako Ford Focus RS, tak to mrzí obzvlášť.

A právě konstruktéři divize Ford Performance se nad tím zamysleli a ve spolupráci se světoznámým „drifterem“ Keny Blockem problém vyřešili.

Klasická zástavba hydraulické ruční brzdy vyžaduje rozsáhlé zásahy do konstrukce vozu, ovšem u elektroniky tento problém odpadá. Využili proto profesionální kalibrační nástroj, který Ford běžně prodává, geniálně jednoduše ho upravili a bylo hotovo. Jasně, tak jednoduché to nebylo, ale výsledek je takový, že montáž nevyžaduje žádné vrtání, svařování nebo instalaci dodatečného spojovacího materiálu. Navíc ruční brzda reaguje rychleji a nevyžaduje tolik ovládací síly jako běžné systémy používané u soutěžních speciálů.

Vše se ovládá pákou z hliníkové slitiny umístěnou, jak jsme zvyklí, mezi sedadlem řidiče a řadicí pákou. Systém ovládá nejen brzdovou soustavu, ale také pohon všech kol. Při zatažení za páku se otevřou spojky, které přenášejí hnací sílu na zadní kola, a také současně dojde k zablokování zadních kol.

Když se tomu budete trochu věnovat a trénovat, tak výsledkem bude, že pohrnete ostrou zatáčku přetáčivým smykem jako mistři v automobilových soutěžích.

V závěru je ovšem jedno ALE! Systém je zatím k dispozici pouze zákazníkům Fordu v Severní Americe. Ovšem jak znám naše motoristické nadšence, určitě se nějaká cestička k nám najde.

Autor textu: expert František

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama