Novinky
Kolik žere nejrychlejší auto planety? Klidně i hodně přes 100 litrů!
Průměrný majitel Bugatti Chiron má v garáži 42 aut a létá vlastním tryskáčem, v záloze má ale i tři vrtulníky, patří mu minimálně jedna zaoceánská jachta a po světě má alespoň čtyři domy. Dále mu patří přinejmenším jeden pár vzácných koní a s poloviční pravděpodobností má i sbírku vzácných obrazů. Je asi zřejmé, že takový člověk spotřebu svého Bugatti Chiron řešit nebude. Změřit se ale musí...
28.7.2017
Bugatti Chiron

Přísné emisní normy jsou dnes neúprosné. Dokonce i Bugatti, přestože je jeho poslední model znovu o mnoho silnější a rychlejší, musí, chce-li vyrábět vozy do běžného provozu, spotřebovávat méně paliva. Nyní jsou známy výsledky reálných testů spotřeby a popravdě - jsou ohromující. Pokud by totiž vaše 200koňové auto jezdilo se stejnou efektivitou jako Bugatti Chiron, řeklo by si v kombinovaném cyklu při jízdě podle předpisů o zhruba 2,85 litru paliva na 100 kilometrů. Upřímně? Takové auto bychom brali.

1500 koní si v benzínu ani jazyky nenavlhčí

V praxi to tedy znamená, že 1500koňové monstum, kterému za minutu proteče motorem až 800 litrů vzduchu, umí reálně jezdit za 21,38 litru na 100 kilometrů. A to je skvělá hodnota. Dokonce i Veyron spotřebovával na 100 kilometrů minimálně o 2 až 3 litry 100oktanového benzínu více. Samozřejmě při stejném jízdním stylu. 

Chiron tak na jednu nádrž teoreticky urazí až 468 kilometrů. Tak ekonomický výlet ale v reálném světě nikdo zkoušet nebude. Rozhodně ne s nejrychlejším vozem naší planety. V městském cyklu pak průměrná spotřeba dosáhla na 26,13 litru a na dálnici se odběr paliva povedlo stlačit na 16,8 litru. To však oproti staršímu Veyronu představuje nárůst o zhruba 1,2 litru. Ale upřímně? Koho to kromě odborníků na životní prostředí bude zajímat...

Nádrž na 100 litrů? Stačí 9 minut

Co se však stane, když na plyn v Chironu šlápnete pořádně? I to v testech reálné spotřeby zkoušeli a nestačili se divit. Říká se, že vojenský Kamaz při brouzdání ruskou tajgou často překoná i spotřebu jednoho litru nafty na každý ujetý kilometr. Oproti Chironu je to ale břídil. 

Nejrychlejší Bugatti totiž při plném využití dynamiky umí jezdit za zhruba 160 litrů na 100 kilometrů, což ruský kamion s přehledem převyšuje. 100litrová nádrž vozu v takovém případě nevystačí ani na devět minut jízdy, ale jelikož s ním budete cestovat rychlostí 420 km/h, urazíte za tento čas více než 60 kilometrů. Zřejmě však nebudeme daleko od pravdy, když si troufneme tvrdit, že to s vysokou pravděpodobností bude nejdražších 60 kilometrů ve vašem životě.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama