Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Zprávy
Kamion budoucnosti podle Tesly. Semi zrychluje jako sporťák
Je rychlejší než ostré hatchbacky, jeho provoz je plně ekologický a dokonce nabízí tolik komfortu, že by jím nepohrdli ani řidiči luxusních limuzín. Řeč je o novém tahači společnosti Tesla Motors, který byl nad ránem představen na mezinárodní tiskové konferenci.
17.11.2017, Martin Müller
Tesla Semi 12

Snad nikoho nepřekvapí, že nový tahač Tesla Semi bude jezdit na elektřinu. Impozantní je ale jeho dojezd. Dokonce i při plném naložení 13metrového vleku, kdy celá souprava váží hodně přes 35 tun, ujede Tesla Semi do vzdálenosti 500 mil. Zakladatel automobilky Elon Musk zároveň plánuje síť takzvaných megachargerů, které do elektrických tahačů za 30 minut dobijí energii potřebnou na dalších 400 mil.

Rychlejší než sporťák

Dechberoucí je také zrychlení celého soukolí. Zatímco plně naložený tahač zrychlí na cestovní tempo 60 mil v hodině (96 km/h) už za 20 sekund, což je rychleji, než to umí kterýkoliv dieselový tahač, po odpojení vleku se tahač Tesla Semi ke zmiňovanému tempu přiblíží už za 5 sekund, což z něj dělá nejlépe akcelerující užitkový vůz planety.

Této dynamiky je schopen díky extrémní síle čtyř elektromotorů, z nichž se každý zvlášť stará o čtveřici jednotlivých zadních kol. Výkon celé soustavy prozatím nebyl zveřejněn, ovšem jednoduché výpočty vás přivedou k oslnivé hranici téměř jednoho tisíce koní.

Ve standardní výbavě je dále vylepšený autopilot s funkcí částečné autonomní jízdy, nezávislé topení, pokročilé on-line funkce a samozřejmě autonomní brzdění, které je u těchto kolosů nezbytné. Zajímá vás více? Elon Musk slíbil, že se už brzy dozvíme konečné datum, kdy se Tesla Semi dostane do sériové výroby. Ovšem pokud Teslu alespoň trochu znáte, je vám jasné, že to datum bude ještě párkrát posunuto. I tak se ale nová generace kamioňáků má na co těšit.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama