Novinky
Exploze gigantické pneumatiky je jako výbuch letecké pumy
Vypadá to jako dělostřelecká palba kdesi na východě Ukrajiny. Ve skutečnosti je to však jen hodně neobyčejný výbuch pneumatiky. Každopádně musíme přiznat, že něco takového jsme ještě neviděli.
5.6.2017
Největší nákladní auta světa často váží i více než 200 tun.

Už jsme vám ukazovali, jak pracné je gigantické pneumatiky opravovat, nebo jak se na ně nasazují nezničitelné řetězy pro jízdu v ohni. Tentokrát se však podíváme, jakou taková pneumatika může napáchat paseku. Hlavním hrdinou videa je podle dostupných informací obří nákladní speciál Belaz 75710, největší stroj svého druhu na světě. Na každém kole spočívá váha 100 tun a cena jediné pneumatiky je kolem milionu korun. Ostatně výroba takového stroje vyjde asi na 150 milionů a při jízdě spotřebuje 1,3 tuny paliva na 100 kilometrů.

Je také možné, že na videu je některý z menších sourozenců o váze 250 nebo 350 tun, na výsledku to nicméně příliš nemění. Video zachycuje obrovský stroj na přejezdu a v jistém okamžiku podle všeho dojde ke krátkému kontaktu mezi ním a elektrickým vedením. Dál se teorie různí, pravděpodobně však došlo k explozi elektrického motoru na zadním kole. Působivé podívané také mohla pomoci náplň pneumatiky, i když je těžké říct, jakého přesně složení.

Tolik různých výbuchů včetně velkého finále jsme však rozhodně nečekali.