Novinky
Experimentální 3D přechod mate hlavu řidičům na Islandu
Různé malůvky na vozovce, které mají za cíl upoutat pozornost řidičů a tím zvýšit bezpečnost v daném úseku, už jsme viděli v nejrůznějších provedeních. Pamatujete si třeba ty žlutobílé trojúhelníčky? Průzkumy sice ukázaly, že jde jen o krátkodobé řešení, na Islandu si však stále myslí, že to jde.
9.10.2017, Martin Müller
Inovativní přechod na Islandu

Město Isafjordur nejspíše ani neznáte. Jde o jedno z větších měst na Islandu, ve kterém panuje všeobecný klid a dopravní ruch zde dosahuje úrovně, kterou bychom s nejvyšší pravděpodobností hodnotili jako velmi poklidnou. Islanďané však automobilismus dlouhodobě regulují a bezpečnost provozu se snaží neustále zvyšovat. Někdy i dost originálně.

Inspirance v Indii

A tak vznikl nový přechod. S inovativním podkresem, barvami a 3D stínováním působí dojmem, jako by šlo o velké plastové bloky. Rada města Isafjordur si od něj slibuje mnohé. Podobný projekt totiž už testovali také v Indii, kde namalovali čtyři podobné přechody. Na tamních silnicích ročně zemře přes 230 000 lidí, ale na inkriminovaných přechodech, které vypadají jako ležící bloky betonu, nedošlo během šesti sledovaných měsíců ani k jednomu úmrtí.

Uvidíme, zda toto řešení dokáže upoutávat pozornost řidičů dlouhodobě, nebo si brzy zvyknou.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama