Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Zprávy
Ekologická daň na stará auta zdraží
Patrně do konce roku 2015 máte poslední šanci si koupit ojetinu splňující emisní normu Euro 3 bez ekologické daně. Od 1. 1. 2016 asi bude zavedena a vozy s ještě horšími emisemi budou platit ještě víc.
27.2.2015
Škoda Octavia I

Jde o takzvanou daň na podporu recyklace autovraků, kterými jednou budou všechny tyto vozy. A asi velmi brzo. Vždyť auta splňující Euro 3 jsou dnes 15 let stará auta, která do ovzduší pouští mnohem víc emisí, než moderní vozy s Euro 4 nebo Euro 5. Ministerstvo životního prostředí tímto rozšířením poplatků chce také omezit používání takto starých aut. Vždyť v Česku je průměrný věk automobilu přes 14 let. Tímto opatřením omezí jejich počet přeprodávaných na trhu s ojetinami (tato tendence byla zaznamenána už při zavedení ekologického poplatku v roce 2009), čímž sníží emisní zatížení českých a moravských měst a také zvýší bezpečnost na silnicích, protože právě velmi stará auta způsobují nehody s fatálnějšími následky.

Ostatní zdraží

Stejně, jako Evropská unie zpřísňuje emisní normy každé čtyři roky, chce i vláda zpřísňovat tuto ekologickou daň. Emisní třída Euro 2 byla v ČR zpoplatněna v roce 2009, takže už má nejvyšší čas, aby dorovnala krok s EU.

Proto se s novým zákonem, který je nyní připravován MŽP, upraví výše ekologické daně. U vozidel s emisní normou Euro 1 nebo horší zůstane na 10 000 Kč, vozy s Euro 2 zdraží 3000 na 5000 Kč a nově navrhovaná norma Euro 3 by měla být zpoplatněna částkou 3000 Kč.

Dálniční známka 2015

V prodeji jsou falešné dálniční známky! Víme, jak je poznat

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama