Novinky
Budou nový Land Rover Defender stavět na Slovensku?
Indy vlastněná automobilka Jaguar Land Rover se v posledních měsících rozhlížela, kde by postavila svou další továrnu. Vypadá to, že to bude u našich východních sousedů.
12.8.2015
LR Defender.

Podle oznámení představitelů Jaguar Land Roveru (JLR) přibude na Slovensku další továrna vyrábějící automobily. Vedle automobilek VW, Kia a PSA tak Indy vlastněná britská společnost rozšíří kapacity slovenského automobilového průmyslu. Nicméně nejde o definitivní a jisté rozhodnutí. Zatím pouze slovenská vláda s JLR podepsala předběžnou smlouvu o vybudování výrobních kapacit na Slovensku. Následovat bude vypracování studie proveditelnosti a teprve po té se může premiér Robert Fico radovat. Zatím jen vyslovil potěšení nad tím, že JLR pro svůj nový závod preferuje Slovensko.

Varianty nové továrny v Polsku, Mexiku či USA tedy úplně nepadly a jsou stále možné. Jaguary i land rovery se tradičně stavěly ve Velké Británii, ovšem posledních pár let indičtí vlastníci s výrobními kapacitami expandovali i do zahraničí. Nová továrna vyrostla v Číně, další se staví v Brazílii, jiná existuje v domovině vlastníka JLR v Indii, kde samozřejmě sídlí i mateřská automobilka TATA.

Na studii proveditelnosti se plně podílí i slovenská vláda a v rámci ní se bude hledat i vhodná lokalita pro novou továrnu, jež by měla vyprodukovat až 300 tisíc vozů během příští dekády. Nejpravděpodobnějším místem je okolí Nitry. JLR také oznámila, že se v nové továrně budou vyrábět vozy na hliníkové konstrukční platformě, což některé vede ke spekulacím, že by tedy na Slovensku měl mít své rodiště nový defender.