Novinky
Bude tohle příští Škoda? Arona je nejmenší SUV od SEATu
Hlad po po vozech kategorie SUV neustále roste a SEAT mu kvapně kráčí naproti. Po Atece se vrhnul na ještě menší kategorii, kterou jeho koncernoví bráškové zatím úplně nepodchytili. Přiváží derivát Ibizy s názvem Arona.
28.6.2017
Nejmenší SUV koncernu Volkswagen, SEAT Arona.

Arona má být především městským parťákem, do kterého se bude lépe nastupovat, a který potěší lepším výhledem. Novinka je tedy v porovnání se zmiňovanou Ibizou větší i vyšší. Na délku měří o podstatných 79 milimetrů více, na výšku pak o 99 milimetrů. Z toho vyplývá i vyšší pozice sedadel ve voze, která je v porovnání s Ibizou posunuta o 52 milimetrů na předních, respektive o 62 milimetrů na zadních sedadlech. Příjemnější nastupování je tedy opravdu zaručeno.

Vzhled novinky ukázkově zapadá do nastoleného designového jazyka značky. Arona zřetelně kombinuje prvky modernizovaného Leonu, zároveň v sobě však nezapře menší Ibizu. Zvýšená světlost (o 15 mm v porovnání s Ibizou) pak vozu propůjčuje téměř až klokaní vzhled, který napovídá, že by se v městské džungli s propadlými kanály a vystouplými obrubníky mohl pohybovat s vítanou grácií. A reálný dojem? Sice doposud nevíme, jak bude mini SUV vypadat naživo, z fotek se ale tváří poměrně dospěle. A jelikož nemá v řadách koncernu ani žádného konkurenta (Audi Q2 je až příliš drahé), nelze jej k čemukoliv připodobnit. Musíme si proto počkat až na září.

Tříválce i motor z Kodiaqu

Kdo by však vzhledem k nárůstu rozměrů čekal i větší motory, bude zklamán. I když ne zcela. Základ a vlastně i většinovou část nabídky bude sice tvořit tříválcový motor 1.0 TSI s výkony 95 a 115 koní. Na poli benzínů nám však zbývá ještě jedno milé překvapení. Nejprve ale ještě zmiňme naftové varianty. Ty obstará ryze úsporný čtyřválec 1.6 TDI s totožně nastavenými variantami, tedy na 95 a 115 koňských sil.

A teď už to překvapení. SEAT Arona bude totiž k dispozici i ve sportovně laděné verzi FR a právě k ní si budete moci objednat také zážehový motor 1.5 TSI s výkonem 150 koní. Motor sice disponuje nepříliš oblíbeným vypínáním válců, dynamicky však stačí i výrazně většímu Kodiaqu. V Aroně by proto mohlo jít o docela slušné svezení.

Příplatků se nebojí

Součástí nabídky bude i možnost připlatit si za spoustu výbavy. Až máme chuť ptát se, jestli Arona nechce být tak trochu prémiovkou? V možnostech příplatkové výbavy totiž naleznete osmipalcovou dotykovou obrazovku s aplikacemi Apple CarPlay, Android Auto nebo MirrorLink, na přání bude také dvoubarevné diodové osvětlení interiéru, dvouzónová automatická klimatizace či bezdrátová nabíječka mobilů. A komu by to bylo málo, může si připlatit i za vylepšenou audiosoustavu se subwooferem a výkonem 300 Wattů.

Zkrátka ale nepřijde ani exteriér. Zákazníci budou mít na výběr z celkem 68 barevných provedení a v nabídce bude i velice populární dvoubarevné lakování. S příplatkovými fullLED svítilnami tak vůz může výrazně prokouknout. Pokud vás novinka zaujala, pak si počkejte na zářiový autosalon ve Frankfurtu, kde se odehraje oficiální premiéra. Sériová výroba v hlavní továrně SEAT v Martorellu započne koncem podzimu a první vozy by se do Česka měly podívat ještě koncem letošního roku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama