Autopunk
Tvrdá lekce. Uvíznutý offroad na kolejích smetl vlak
To projede úplně všechno! Právě tohle zvolání předchází nehodám mnoha offroadů. Ani ty nejschopnější stroje totiž nejsou všemocné a uvíznout může každý. Přesvědčil se o tom řidič jménem Ildar, který si zkracoval jízdu přes koleje.
19.7.2017
Zůstat na kolejích vždycky znamená smrtelné nebezpečí.

Nesmrtelný sovětský UAZ je stejná terénní legenda jako britský Land Rover Defender nebo americký Jeep Willys. Všechna tato auta mají původ v armádě a díky tomu nabízejí jednoduchost, odolnost a velmi dobré schopnosti ve špatných podmínkách. Model UAZ-469 se představil v roce 1971 jako nástupce modelu GAZ-69, v různých verzích se však vyráběl ještě mnoho let po přelomu tisíciletí. Ruská armáda si poslední kusy převzala v roce 2011.

Kde nevedou cesty, tam v Rusku jezdí UAZy.
Kde nevedou cesty, tam v Rusku jezdí UAZy.
Vitaly V. Kuzmin

Všechno má své meze

Obzvlášť na východ od našich hranic jich stále potkáte spousty, však byl také tento vůz exportován do osmdesáti různých zemí světa. Základní světlá výška byla 220 milimetrů, v některých verzích však byla zvýšena až na 300 milimetrů a velmi užitečné jsou v terénu také minimální převisy karoserie. Klasický UAZ je sice na silnici poněkud nestabilní a spotřeba se snadno přehoupne přes 20 litrů, nabízí však skvělou průchodnost terénem. I ta však má své limity.

Dnes už to ví i Ildar, který si s kamarády zkracoval cestu přes koleje. Kola auta se nešťastně zaklínila přímo mezi železnými kolejnicemi dvou tratí a na kluzkém kovu neměla šanci najít dostatečnou trakci. S lepšími pneumatikami by to možná vyšlo. Řidič se sice do poslední chvíle snažil s autem vyjet, tváří v tvář rozjeté lokomotivě však musel na poslední chvíli utéct a sledovat následnou zkázu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama