Autopunk
Někdo spočítal, kolik paliva a peněz stojí používání blinkrů. Tipnete si?
O vozech BMW se v nadsázce traduje, že blinkry mají jenom za příplatek, takže je většina majitelů nepoužívá. Možná je to ale tak, že jejich řidiči prostě šetří. Pokud jim za to tedy stojí těch pár korun a doušků paliva, které blinkry ročně spotřebují.
17.8.2017
Někdo spočítal, kolik paliva a peněz stojí používání blinkrů

Je až k neuvěření, že někdo opravdu věnoval spoustu času, energie a přemýšlení na to, aby spočítal, kolik vlastně stojí používání blinkrů. Zní to jako hloupost, ale ve finále jde vlastně o celkem zajímavé počty se zajímavým výsledkem. Na svědomí je mají tvůrci YouTube kanálu Chapter S a celé to zpracovali do krátkého videa. Protože ale je v angličtině, vysvětlíme vám, o co v něm jde.

Pro výpočet byly použity obyčejné žárovky, které v blinkrech dnes už postupně nahrazují modernější a hlavně úspornější LED blikače. U takových aut bude výsledek tedy samozřejmě jiný. Pokud ale máte v blinkrech klasické žárovky o souhrnném výkonu 70 wattů, výpočet se týká i vás. Tvůrci videa vycházeli z toho, že auta průměrně bliknou 90krát za minutu. Pokud budeme brát v potaz takzvaný trojblik, tedy trojité zablikání při částečném použití páčky, jde o pět sekund používání žárovky, což znamená spotřebovaný výkon 0,08 Wh.

Matematika pro pokročilé

V tuto chvíli k tomu je potřeba složitými propočty přidat množství energie v jednom litru benzinu, účinnost alternátoru a také samotného motoru, přičemž ve výsledku zjistíme, že průměrně jde z jednoho litru benzinu vytvořit 1,7 kWh energie. Pokud se vám ještě netočí hlava, pak můžeme pokračovat. Cíl už je na dohled, nebojte. :)

Po dalších neméně složitých výpočtech se dostaneme k tomu, že jedno zablikání vás stojí 0,00005 litru paliva. Pokud toto množství vynásobíme počtem průměrného používání blinkrů za rok, což je zhruba 20 zablikání denně, dostaneme s k číslu 7 300 trojbliků za rok. Díky tomu a díky znalosti ceny benzinu se rychle dostaneme k tomu, že evropská průměrná cena ročního používání blinkrů je 13,5 Kč.

Přemýšleli jsme, jak tento článek chytře ukončit, ale nic nás nenapadlo. Proto vám připomeneme jeden starý vtip, který svým způsobem navazuje na začátek článku. Pamatujte si, že až budete mít pocit, že máte opravdu špatný den, tak si stačí vzpomenout na to, že na světě existuje člověk, který montuje páčku na blinkry do BMW…

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama